Шесто издание на Тетовското културно лето

Од:

Коцерти за деца и млади, театарски претстави, но и разни атктрактивни спортови, ќе бидат дел од содржините на шестото издание на Тетовското култуирно лето што ќе трае до 3 август, информира уметничкиот директор Јетон Пустина.

dobivaj vesti na viber

– Концертите вообичаено ќе бидат организирани на градскиот плоштад, улицата „ЈНА“ или таканаречената улица со чадорите, како и во „Жена парк“. Ние испративме покана до сите музички групи што делуваат во градот да настапат. Освен концертите и тетараските претстави годинава ќе имаме и повеќе спортски активности како бокс, фудбалски нартпревар на жени фудбалерки, кампување во планина, дефиле на мортори низ гардските улици и слично, рече Пустина.

Оваа недела во организација на иницијативата „Прв до врв“ ќе бидат организирани и планинско трчање, како и друмски и планиснки велосипедизам од тетово до Попова Шапка.

– Оваа манифестација ја замислуваме како спортска со силна забавна компонента. По завршувањето на трките на Попова Шапка ќе организираме пикник и еко-фестивал каде по прогласувањето на победниците во сите дисциплини ќе има и богата музичка програма, рече Александар Георгиевски од инцијативата „Прв до врв“.

Тој појасни дека „Прв до врв“ досега бил организиран на Водно, и оти ова е првпат што се организира до Попова Шапка што, како што рече, е значително понапорно поради повисоката надморска височина што ќе треба да ја достигнат тркачите и велосипедистите.

Би можело да ве интересира

Пронајдени околу половина килограм хероин, 100 грама кокаин во Тетово, приведен дилер

А1он

Приведен дилер во Тетово, пронајдена марихуана

А1он

Притвор за дилер на марихуана од Тетово

А1он

Двајца осомничени демолирале и запалиле казино во Тетово

А1он

Приведен тетовец кој сторил десетина измами

А1он

Под слоганот „Град е со градски“, иницијатива за парк во Тетово