Романската писателка Дојна Рушти гостува на книжевниот фестивал „Букстар“

Од:

На Фестивалот на европската книжевност „Букстар“ (BookStar), кој го организира издавачката куќа „Антолог“, вечер ќе гостува романската писателка Дојна Рушти и ќе биде промовиран нејзиниот роман „Елиза на единаесет години“ преведен на македонски јазик.

Преводот, кој „Антолог“ го објави со поддршка на Романскиот културен институт од Букурешт, ќе го промовира писателот и литературен критичар Ермис  Лафазановски.  Романот е добитник на наградата „Јон Креанга“ на Романската академија во 2009 година и во моментов според него се снима филм.

Дојна Рушти (1957) е една од најпознатите писателки од Романија, која своите дела почнала да ги  објавува по падот на комунизмот. Авторка е на осум книги и на голем број раскази, вклучени во разни антологии. Авторката е преведена на десет јазици.

Би можело да ве интересира

„COMPENDIUM PHILOSOPHIAE“ – нова книга од д-р Бошко Караџов во издание на „Аз-Буки“

Ана Ололовска

Конкурс за текстови по повод 70-годишнината на литературното списание „Современост“

Ана Ололовска

Објавена монографија „Гордоста на Кавадарци“ од Тимчо Апостоловски

Ана Ололовска

Објавена монографијата „Дописниот шах во Македонија“

Ана Ололовска

Сликовницата „Три мали волчиња“ од грчки преведена на македонски јазик

Ана Ололовска

Романот за деца „Сенишната шума“ во издание на „Паблишер“

Ана Ололовска