Романот за деца „Сенишната шума“ во издание на „Паблишер“

Од:

Во рамки на едицијата „Приказни што нè обединуваат“, издавачката куќа „Паблишер“ ја објави „Сенишната шума“ од британскиот автор Мет Хејг, поддржана од програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

– „Сенишната шума“ ни нуди извонредна магична приказна, вистинска класика за деца и млади. Употребувајќи го норвешкиот фолклор, Хејг вешто ги испреплетува хуморот и тагата, реалноста и фантазијата, поведувајќи ги читателите во волшебна авантура полна со неочекувани пресврти, соопшти издавачот на книгата која на македонски ја преведе Паулина Јамакова-Пејкова.

Мет Хејг пишува за деца и за возрасни, а работи и како новинар. Пишува за неколку национални весници, вклучувајќи ги „Гардијан“ и „Индепендент“. „Сенишната шума“ е неговата прва книга за деца, објавена во 2007 година, за која добил голем број награди. Во 2009-та е објавено нејзиното продолжение „Избеганиот трол“, а оттогаш ги има напишано и „Да се биде мачка“, „Момчето Ехо“, „Момчето што се вика Божик“… Неговите мемоари „Причини да се остане жив“ беа 46 недели меѓу најдобрите десет на британската листа на најпродавани книги.

Би можело да ве интересира

Промоција на книгата „Осврти – рефлексии, илуминации и реминисценции“ од Виолета Калиќ

Ана Ололовска

Објавена книгата „Македонија меѓу уништувањето и самоуништувањето од проф. д-р Стефан Влахов-Мицов

Ана Ололовска

На Деновите на македонската книга во Москва претставена „Послание. Поезија на Блаже Конески на руски”

Ана Ололовска

„COMPENDIUM PHILOSOPHIAE“ – нова книга од д-р Бошко Караџов во издание на „Аз-Буки“

Ана Ололовска

Конкурс за текстови по повод 70-годишнината на литературното списание „Современост“

Ана Ололовска

Објавена монографија „Гордоста на Кавадарци“ од Тимчо Апостоловски

Ана Ололовска