Романот „Историја на светлината“ од Јан Њемец објавен на македонски јазик

Од:

Романот „Историја на светлината“ од чешкиот писател Јан Њемец, книга за чешкиот фотограф Франтишек Дртикол и за почетоците на фотографијата како нов вид уметност, е објавен на македонски јазик. Преводот на македонски е на Диме Митревски.

dobivaj vesti na viber

Романот, кој го објави Издавачката куќа „Антолог“, е добитник на Европската награда за книжевност во 2014 година, како и на наградата „Чешка книга“. Преведен е на 12 јазици. Критиката го препорачува како за сериозните фотољупци, така и за лаиците.

Книгата е објавена со поддршка на програмата Креативна Европа на Европската унија.

Јан Њемец (1981) е современ чешки автор. Студирал социологија и религионистика, како и театарска драматургија. Работи како уредник во издавачката куќа „Хост“ и во истоименото списание. Редовно пишува и во неделникот „Респект“. Од 2014 година е претседател на новоформираната Асоцијација на писатели. Син е на писателот Лудвик Њемец.

Би можело да ве интересира

Промоција на книгата „Луѓенца“ од Лилјана Пандева

Ана Ололовска

Историскиот роман „Се викам црвена“ од Орхан Памук излезе од печат во издание на „Арс Ламина“

Ана Ололовска

Објавена „Алгоритмеа“, прва поема „напишана“ од вештачка интелигенција според стилот на Стефан Марковски

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Глава што лебди“ од Марија Ангеловска

Ана Ололовска

Излезе книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова

Ана Ололовска

Претседателот Пендаровски ја прими добитничката на наградата „Роман на годината“, Симона Јованоска

Ана Ололовска