Романот „Големата вода“ од Живко Чинго добитник на наградата „При Ноктурн 2014“

Од:

Романот „Големата вода“ од Живко Чинго, во превод на француски јазик од Марија Бежановска ја доби за наградата „При Ноктурн 2014“, јави дописникот на МИА од Стразбур.

dobivaj vesti na viber

Наградата и беше врачена на преведувачката на романот, Марија Бежановска на свеченост која се одржа во „Мезон де ла поези“ (Домот на поезијата) во Париз.

На деветтото издание на „При Ноктурн“, кое од 2005 година ги наградува литературните текстови со чудна или фантастична инспирација, покрај романот „Големата вода“ на Живко Чинго во конкуренција беа уште седум други дела.

Целта на оваа награда е да ги врати повторно пред читателите делата кои по „малку се заборавени“ со необична или фанатстична инспирација.

Би можело да ве интересира

Објавен романот „Пирамидите на денот“ од литванската авторка Даина Ополскаите

Ана Ололовска

Излезе од печат романот „Столб што пее“ од Томислав Османли

Ана Ололовска

Современиот класик „Сто години самотија“ од Габриел Гарсија Маркес излезе од печат во издание на „Арс Ламина“

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Среќен мртовец“ од Марјан Анѓеловски

Ана Ололовска

Пеца Поповиќ промовира три книги во Скопје

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Приказни за деца и животни“ од Тихомир Јанчовски

Ана Ололовска