Распишан конкурс за „Лифт“ – стрип на годината

Од:

Издавачката куќа Темплум, третпат го распишува конкурсот за наградата „Лифт“- стрип на годината.

На конкурост можат да учествуваат сите оние кои ќе испратат досега необјавени авторски стрипови, до 16 табли (или страници).

Стриповите треба да бидат скенирани и испратени по електронска пошта, до 31 декември 2020 година, на следнава адреса: [email protected]

Предвидени се три награди: од 250, 150 и 100 евра. Најдобро оцененетите автори за таа сума ќе добијат изданија, по сопствен избор, на книгоиздателството „Темплум“ и на издавачот на стрипови „Бункер“.

– Целта на наградата е да ги промовира и афирмира овдешните стрип автори, но и да го унапредува стрипот како медиум. Втора важна цел е да придонесеме за развојот на македонската културна сцена и во поширока смисла, промовирајќи нови креативни актери, нови културни настани, поинакви пристапи и стилови на полето на културата – со што сакаме да придонесеме за плурализацијата и шаренилото на овдешниот недоволно развиен културен простор, истакнаа од Темплум.

Наградите ќе бидат доделени во јануари 2021 година.

Би можело да ве интересира

Првиот стрип за Супермен чинел 10 центи, а сега е продаден за 3,25 милиони долари

Ана Ололовска

Објавен 19-тиот меѓународен конкурс за Стрип- Велес 2021

Ана Ололовска

Првата награда за Александар Стеванов и Катерина Николовска-Тери на стрип фестивалот во Ваљево

Ана Ололовска

Најавен нов стрип-албум за Астерикс и Обеликс

Ана Ололовска

Завршна стрип-изложба на Стрип-центарoт на Македонија – Велес

Ана Ололовска

СЦМ-Велес со стрип изложба во Битола

Ана Ололовска