Рахим Бурхан од театарот „Пралипе“ – специјален гостин на 16. Ромски театарски фестивал

Од:

Во Детскиот театарски центар во скопската чаршија од денеска до 17 ноември ќе се одржува 16. Ромски театарски фестивал „Garavde Muja – Скриени лица“, на кој специјален гостин ќе биде режисерот Рахим Бурхан – основач на Театарот на Ромите „Пралипе“ во Скопје во 1971 година.

Тој ќе присуствува на свеченото отворање на фестивалот на кој ќе учествуваат театарски ансамбли од земјава, Хрватска, Србија и од Косово. Првата претстава на Ромскиот театарски фестивал ќе биде изведена вечер од 18.30 часот – „Прво јаболка, а сега ружи“ по сценарио и режија на Даниел Петровски.

Како што соопшти Здружението на љубители на ромската фолклорна уметност-Скопје, в недела (17 ноември) од 11 часот во Музејот на македонската борба ќе се одржи и панел-дискусија „Развојот на ромската култура, проблеми и предизвици“.

На панелот ќе учествуваат проф. Марсел Куртијаде од Франција, Осман Балиќ од Србија, Рахим Бурхан од Германија и Севдија Абдулова од Северна Македонија.

Рахим Бурхан живее во Нојс, Германија. Роден е во Скопје во 1949 година. Во 1971 година во Скопје го основал и раководел Театарот на Ромите „Пралипе“ (на македонски „Братство“) и режирал голем број претстави. Од 1991 година „Пралипе“ соработува со театарот „Андер Рур“ во Милхајм, Германија.

Би можело да ве интересира

„Илузии“ – прва виртуелна претстава на „Wonderland Theatre“

Ана Ололовска

Словенечкиот народен театар поставува претстава според расказите на Румена Бужаровска

Ана Ололовска

Претставата „Љубовници“ вечерва на јутјуб-каналот на Драмски театар Скопје

Ана Ололовска

„Умри машки“ и „Генетика на кучињата“ на јутјуб на Драмски театар

Ана Ололовска

Театар Комедија вечер продолжува со содржини од вонредната сцена

Ана Ололовска

„Грев или шприцер“ на Јутјуб каналот на Драмски театар

Ана Ололовска