Прва уметничка резиденција со уметници од Јужна Америка

Од:

Во организација на Здружението „Македонида“, по прв пат во земјава ќе се одржи уметничка резиденција со уметници од Јужна Америка.

На резиденцијата се поканети Франциско Томшиќ и Аугусто Гадеа од Уругвај и Џулиета Ортиз да Латиеро и Татиана Коцмур од Аргентина.

На оваа резиденција ќе учествуваат и млади веќе реномирани уметници од Скопје: Ѓорѓи Јовановиќ, Шќипе Мехмети и Владимир Лукаш.

Куратори на резиденцијата се Гордана Велков и Владимир Јанчевски, а изложбата треба да се отвори на 31 август, соопштуваат од „Македонида“.

Би можело да ве интересира

Во Велес промовирана книгата „Маалски прикаски (1 + 2)“ од Синиша Станковиќ

Ана Ололовска

Музејот Прадо полни 200 години

Татјана Ташкова

Копија на Мона Лиза од 17 век продадена за 552.500 евра

„Скопје, одново“ – Изложба за најголемата меѓународна акција на солидарност во уметноста

Промовирана фотомонографија „Црвениот виор на Тоде Ивановски“ од авторот Данка Јанковска

Ана Ололовска

Гевгелиските фасади се разубавуваат со мурали

Ана Ололовска