Прва награда за самурајски филм на режисерска од Македонија

Од:

Самурајскиот филм „Пурпур и злато“ (Purple and Gold) по сценарио  на македонската режисерка Андријана Цветковиќ освои прва награда во категоријата краткометражен игран филм на фестивалот IAFOR – FilmAsia Open Film Competition 2012.

Сценариото на филмот победи на интернационален конкурс за краткометражен филм што го организираа филмските студија во Јапонија, и беше снимено во познатото филмско студио Шочику во Кјото во 2010 година како самурајски филм (јидаигеки-посебен филмски жанр во Јапонија).

– Овој жанр се смета за еден од најтешките за снимање, па од тие причини ретко се избира сценарио напишано од автор кој не е од Јапонија. Снимен е на јапонски јазик, со интернационален продукциски тим и видни јапонски актери. Постпродукцијата на филмот  заврши во 2011 и премиерно беше прикажан на Интернационалниот филмски фестивал Хисторика во Кјото. Приказната е инспирирана од Македонија, со мотиви блиски до светот на македонските легенди и митови, изјави режисерката Цветковиќ.

Таа е и доктор на науки од областа на филмската уметност. Седум години живее во Јапонија, а од оваа година ќе биде визитинг-професор и научен соработник на престижниот Кјото универзитет, во Центарот за азиски студии.

Би можело да ве интересира

Филмот „Наполеон“ конечно ќе ја види светлината на денот

Предраг Петровиќ

Подгответе се за празниците: Список на нови божиќни филмови

Предраг Петровиќ

Режисери и продуценти бараат да не се крати буџетот за филм – упатија писмо до Министерството за култура

А1он

„Бизнисот на задоволството“ во друштво на Оскаровци

Пол Мескал глуми во филм кој ќе се снима повеќе од 20 години

Горан Наумовски

Интернационална премиера на филмот „Досие Иднина“ на филмскиот фестивал во Нанси