Промовирана најновата стихозбирка „Тивко како молитва“ на Сузана Мицева

Од:

Синоќа во Струмица беше промовирана најновата стихозборка „Тивко како молитва“ на поетесата и новинарка Сузана Мицева, во издание на „Просветно дело“.

На промоцијата беше кажано дека четвртата стихозбирка на Мицева наликува на циклично патување во внатрешните светови на поетското јас, но таа вели дека се инспирирани од бегалската сага.

-Пишувачите обично трагаат по инспирација, ги истражуваат темите за кои што сакаат да пишуваат. Мене едноставно ми се случи бегалската криза. Најпрво гледајќи го тоа човечко кршење, судбинско распатување на два континента, имав отпор да пишувам. И одеднаш низ нив гледав деца, оставени домови, птици кои умираат во летот, скршени соништа. И молитвените, исповедни песни сами се родија, изјави Сузана Мицева.

Покрај промоцијата на книгата, синоќа беше прикажан и кусиот поетски филм „Бегство“ што Мицева го изработи со снимателот Кире Пиличев, кој е автор на видео материјалот.

Мицева ги има добиено наградите „Антологија на болката“, Меѓународната литературна награда за поезија „Лирични гласови“ за 2018 година во Софија, Бугарија и „Горан Бујиќ“ на Хрватското книжевно друштво од Задар.

Би можело да ве интересира

Поезија од Наташа Сарџоска објавена во САД

Ана Ололовска

Заврши конкурсот за седмото издание на поетскиот фестивал „Литературни искри”

Ана Ололовска

Почина Фахри Каја – поет, раскажувач, литературен критичар, антологичар, новинар и преведувач

Ана Ололовска

Промоција на стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски-Цако

Ана Ололовска

Отворен конкурс за учество на меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“

Ана Ололовска

Дариа Матевски во финалето на фестивалот „Деца поети“ во Мостар

Ана Ололовска