Промоција на поштенски картички за светскиот ден на карикатурата

Од:

По повод 7 Април, Светскиот ден на карикатурата и карикатуристите, денеска напладне во музичкиот центар „Loudness“ во Битола ќе биде промовирана колекција од 21 поштенска картичка.

Во проектот соработуваат 12 автори – Владимир Казаневски од Украина, Берт Вит од Холандија, Марјан Аврамеску и Адријан Барбу од Романија, Кац од Израел,  Златко Крстевски и Дарко Богданов од Македонија, како и автори на мемокартички.

Издавач на картичките и организатор на настанот е Центарот за визуелни уметности „Визант“.  Картичките ќе бидат промовирани и на неколку балкански стрип-фестивали.

Би можело да ве интересира

Битолскиот карикатурист Блаже Докуле награден во Сеул

Ана Ололовска

Објавен конкурсот за 21. Меѓународен фестивал на карикатура и афоризам

Ана Ололовска

Карикатура во „Ла Република“: Жените со препреки, а мажите лесно во кариерата

Во Крива Паланка изложба од 4-ти Меѓународен конкурс за карикатура

Ана Ололовска

Меѓународен конкурс за карикатури, афоризми и хуморески

Ана Ололовска

Прогласени наградените на кривопаланечкиот Меѓународен конкурс за карикатура

Ана Ололовска

Leave a Comment

two × 3 =