Промоција на книгаta за деца „Бушава азбука“ од Горан Стефановски и Душан Петричиќ

Од:

Културно-Информативниот Центар – Скопје ќе ја промовира култната книга за деца „Бушава азбука“ од Горан Стефановски и Душан Петричиќ на издавачката куќа Чудна Шума.

dobivaj vesti na viber

Kултната книга за деца „Бушава азбука“ од Горан Стефановски и Душан Петричиќ конечно го доживеа своето реиздание, во рамки на едицијата за деца и млади на издавачката куќа Чудна шума.

Поминаа повеќе од 35 години откако беше создадена култната ТВ-серија за деца, а по неа и сликовницата „Бушава азбука“ на Горан Стефановски, со илустрации на Душан Петричиќ. Со „бушавите букви“ растеа генерации и генерации, учејќи го македонскиот јазик и скапоцените подзаборавени, архаични зборчиња кои се одраз на неповторливата македонска книжевност, култура и традиција.

Промотор ќе биде книжевната критичарка и теоретичарка Александра Јуруковска, модератор на настанот Билјана Црвенковска, а делови од книгата ќе чита актерката Тина Трпкоска.

Би можело да ве интересира

Есеистиката на Горан Стефановски ги обедини македонистите и јужнославистите од Љубљана, Загреб и Скопје

Промоција на италијанскиот превод на Горан Стефановски во Ватикан

А1он

Споменикот на Горан Стефановски тргна од Лондон

Катерина Павлова-Николовска

Промовирани „Избрани драми“ од Горан Стефановски

А1он

Избрани драми од Горан Стефановски на Саемот на книгата

Со емотивно видео одбележан роденденот на драмскиот писател Горан Стефановски

Ана Ололовска