Промоција на книга и изложба на карикатури во Кочани

Од:

Во Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани синоќа се одржа Вечер на македонскиот афоризам и карикатура.

dobivaj vesti na viber

Беше отворена изложбата на карикатури на Никола Ангелкоски, член на Македонската афористичка репрезентација, која прикажува треиесетина дела од неговата понова продукција, поради што побуди голем интерес кај публиката.

Пред присутните беше промовирана и најновата збирка на афоризми на македонскиот афористичар Витомир Долински од Струга под наслов „Крематориум за бесмртни“.

Во рамки на Вечерта, Здружението на граѓани Афористичка репрезентација на Македонија го одржа своето второ редовно годишно собнрание на кое за претседател беше реизбран афористичарот од Кочани Јане Атанасов.

Би можело да ве интересира

Изложба и ди џеј сет, вчера проекција на „Хомо“

Изложбата „Слобода?!“ на 15 ликовни уметници гостува во Уметничката галерија „Илија Бешков“ во Плевен

Се отвора изложбата „Полска школа на колаж“ на Жмијевски и Алтхамер во МСУ – Скопје

Изложба на графики, цртежи и колажи од Слободан Радојковиќ

Голема Завршна изложба во средното уметничко училиште Лазар Личеноски во Скопје

Ана Ололовска

Утревечер отворање на самостојна изложба на Ахмет Огут во МСУ

Ана Ололовска