Промоција на „Дувни, дувни ветренце“ од Наум Попески

Од:

Писателот и поет за деца Наум Попески денеска напладне во Вевчани ќе ја промовира неговата нова поетска збирка за деца „Дувни, дувни ветренце“.

Попески вели дека сакал промоцијата да биде на неговиот роденден и во неговото родно место затоа што Вевчани му е инспирација за делата и му посветил голем број песни за детството, планинските извори, природните убавини на планината Јабланица и неговото школување во тамошното основно училиште.

Попески е автор на 20 книги за деца, а најпознат е по „Бонтон за деца“ објавена пред 20 години.

Би можело да ве интересира

Промоција на „Поезијата и возвишеното“ од Иван Џепароски

Ана Ололовска

Пехчевската поетеса Габриела Костадинова дел од зборникот „Збор во времето”

Ана Ололовска

Чествување по повод 90 години од раѓањето на Матеја Матевски

Ана Ололовска

Излезе од печат третата стихозбирка „Отвори ги очите“ на Љупка Антеска

Ана Ололовска

Заврши манифестацијата Караманови поетски средби

Ана Ололовска

Поезијата на Славе Ѓорѓо Димоски ќе биде претставена на Американскиот универзитет во Благоевград

Ана Ололовска