Промоција на дигитално реставрираните филмови на режисерот Ценевски

Од:

Кинотеката денеска напладне ќе промовира ДВД-издание на дигитално реставрираните играни филмови на режисерот Кирил Ценевски – „Црно семе“, „Јад“, „Оловна бригада“ и „Јазол“.

–Кирил Ценевски по многу параметри е единствена појава во македонската кинематографија. Контроверзноста слободно може да фигурира како негово средно име. Уште со првиот филм, „Црно семе“, ги освои не само најбитните награди на фестивалите во тогашна Југославија, туку е и прв македонски игран филм кој учествувал и бил наградуван на интернационални филмски фестивали, соопшти Кинотеката.

На промоцијата ќе присуствуваат и познатиот српски актер со македонско потекло Лазар Ристовски и македонската актерка од Хрватска Костадинка Велковска.

Би можело да ве интересира

„Исцелител“ во Охрид на 25-ти и 26-ти октомври

Ана Ололовска

Фестивал на современ грчки филм и култура од 24 до 28 октомври во Скопје

Ана Ололовска

Две прикажувања на „Медена земја” денеска во Крива Паланка

Ана Ололовска

Трето издание на Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје со поглед „Кон дигиталното“

Ана Ололовска

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ со уште три престижни награди

Ана Ололовска

Во Битола почнува „Недела на иранскиот филм“

Ана Ололовска