Промоција на бугарското издание на „Ервехе“ од Луан Старова во Софија

Од:

Книгата „Ервехе“ од академик Луан Старова во превод на бугарски јазик ќе биде промовирана вечер од 18.30 часот во македонскиот Културно-информативен центар во Софија.

dobivaj vesti na viber

Раскажува за мајка која го посветила животот на преживувањето на нејзините деца и семејство во бурни времиња на Балканот во 20 век, кога границите меѓу државите се менуваат и семејства се принудени да станат емигранти за да преживеат.

Книгата на Старова е пофалба за жената и мајката и во време кога се разнишани темелите на семејството, тој пишува дека „ќе биде направено најмногу за светот ако секој го сака своето семејство“.

Луан Старова е професор по француска литература и член на МАНУ. Неговите книги се преведени на многу јазици и за нив тој добил голем број литературни награди: „Роман на годината“, „Рациново признание”, „Стале Попов“, „Жан Моне” за најдобар европски роман, „Ангелус“ за најдобар роман во Централна и Источна Европа…

Би можело да ве интересира

Објавен романот „Пирамидите на денот“ од литванската авторка Даина Ополскаите

Ана Ололовска

Излезе од печат романот „Столб што пее“ од Томислав Османли

Ана Ололовска

Современиот класик „Сто години самотија“ од Габриел Гарсија Маркес излезе од печат во издание на „Арс Ламина“

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Среќен мртовец“ од Марјан Анѓеловски

Ана Ололовска

Пеца Поповиќ промовира три книги во Скопје

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Приказни за деца и животни“ од Тихомир Јанчовски

Ана Ололовска