Проекција на краткометражни филмови од режисерот Агим Абдула

Од:

Во четврток (20.06.2019) со почеток во 19:00 ч. во Џебното кино во Младински Културен Центар – Скопје ќе се одржи проекција на краткометражните филмови „Одлука“ и „Почетокот“, во режија на Агим Абдула и продукција на Galaktika Pictures.

По проекцијата, Гледај.мк (неформалниот колектив за театарска и филмска критика) организира дискусија со режисерот Агим Абдула и продуцентот Бунјамин Куртиши.

Синопсис на „Одлука“: Еден млад човек е приморан да донесе одлука: да го направи претходно договореното криминално дело или да спаси нечиј живот?

Синопсис на „Почетокот“: Светот со полн со лаги и измами. Луѓето не се сигурни дали тоа што го гледаат е реално или замислено, а реалноста е сосема поинаква. Дали смртта е крајот или почетокот?

Повеќе информации има на настанот. Влезот е слободен за сите заинтересирани.

Би можело да ве интересира

Утревечер светска премиера на „Врба“ на Манчевски на Филмскиот фестивал во Рим

Ана Ололовска

„И(с)згубени“ на Антонио Вељаноски на престижен филмски фестивал во Сапоро, Јапонија

Ана Ололовска

Неда Арнериќ и Диме Илиев од „Исправи се Делфина” се сретнаа по 20 години во Битола

Ана Ололовска

„Медена земја“ од четврток ќе се прикажува во Прилеп

Ана Ололовска

Чешки денови по повод 30 години од „Кадифената револуција“

Ана Ололовска

Објавен постерот за новиот Бонд 25

Ана Ололовска