Проекции на документраниот филм „КЕИФ“ во Кинотека 12 и 13 декември

Од:

Документарниот филм „КЕИФ“ (Македонска чалгиска традиција), кој својата премиера ја имаше на 11 ноември оваа година, во рамките на фестивалот Синедејс, ќе има и две проекции во Кинотеката на Македонија, денеска од 20.00 часот и утре од 18.00 часот. Влезот за двете проекции е слободен.

Филмот го следи развојот на чалгијата во Македонија, западните влијанија, резултатите од оваа синтеза и секако, нејзиното појавување во денешниот контекст, преку интервјуа со македонски музичари, но и светски познати уметници како Кудси Ерѓунер, Омар Фарук Текбилек, Ѓунај Челик, Симон Шахин итн.

Во реализацијата на филмот учествуваа режисерот и монтажер Блаже Дулев, сценаристот Ристо Солунчев, кинематограферот Горан Наумовски, дизајнерот на звук Дарко Спасовски Пацки, продуцентите Горан Стојилковиќ и Владимир Стојчевски.

Филмот е во продукција на Award Film & Video и истиот е реализиран со поддршка од страна на Агенцијата за филм на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

Привршува конкурсот за вториот меѓународен фестивал на кратoк филм „Филмај 2020”

Ана Ололовска

Документарниот филм за актерката Анче Џамбазова – онлајн премиера во сабота

Ана Ололовска

Кинотека со онлајн македонски филмови порачува – граѓаните да седат дома

Ана Ололовска

Одложени сите настани и проекции во Кинотека

А1он

„Сонот за крвта и душата” најдобар интернационален краток хорор филм на FINDECOIN

Ана Ололовска

Роман Полански фаворит за годинашните „Сезар“ награди

Ана Ололовска