Продукцијата „Сестри и брат Митевски“ на Сараевски филмски фестивал

Од:

Продукцијата „Сестри и брат Митевски“ годинава ќе биде застапена на Сараевскиот најреномираниот регионален филмски фестивал во речиси сите програми. Во официјалната натпреварувачка конкуренција за кратки и анимирани филмови регионалната премиера ќе ја има анимацијата „Една“ на Вук Митевски.

Како што информираат од продукцијата „Сестри и брат Митевски“, актерката Зорица Нушева од филмот „Господ постои, името и е Перунија“ ќе биде преставена на фестивалот во програмата за меѓународен кастинг, а актерите Стефан Вујисиќ и Илија Волчески се селектирани и ќе бидат дел од Сараево Талент Кампус.

Посочуваат дека филмот „Господ постои, името и е Петрунија” ќе се прикажува вон натпреварувачката програма „Во фокус”, а во истиот програм ќе се прикажува и „Полусестра”, најновиот филм на словенецот Дамјан Козоле во кој „Сестри и брат Митевски“ учествуваат како малцинска копродукција.

Режисерката Теона С. Митевска на Сараевскиот филмски фестивал е поканета да биде и член на главното меѓународно жири предводено од шведскиот влијателен режисер Рубен Ослунд.

Би можело да ве интересира

Филмот „Манаки – приказна во слики“ во кино „Одеон“ во Софија

Ана Ололовска

Спасовски: Владата ќе го плати патот за Атиџе и екипата на Оскарите

Предраг Петровиќ

Филмот „Малмкрог“ на Берлинале, краткиот „Налепница“ на фестивалот „Санденс“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Атиџе ги чека Оскарите: Многу сум радосна, мала држава ама му покажавме на цел свет дека можеме

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Атиџе ја запеа песната со која сака да настапи на Оскaрите

Кристијан Ландов

„Врба“ на Манчевски со нов рекорд на гледаност

Ана Ололовска