Прилепски уметници гостуваат во Ниш

Од:

Театарската работилница – Прилеп и Центарот за култура „Марко Цепенков“ на покана од Здружението на граѓани „Вардар” од Ниш, денеска и утре ќе гостуваaт на „Денови на македонската култура“ во Ниш.

Гостувањето е со музичко – поетска вечер и претставата – монодрама „Delirium tremens“ од Благоја Ристески Платнар, во режија и и во изведба на Игор Трпчески. Учествуваат и Димитар Ѓорѓиевски, Менде Костоски, Филип Јездиќ и Томе Темелкоски.

Поетската вечер ќе се одржи во библиотеката „Стеван Сремац“, а претставата ќе биде изведена во Академијата за уметност во Ниш.

Би можело да ве интересира

Повик за учество на уметници во проект за илустрации за родова еднаквост

Ана Ололовска

За Спасовден во Гевгелија се организира онлајн ликовна колонија

Ана Ололовска

Повикот за творби на тема „Борба против насилството и дискриминацијата меѓу децата во спортот“ отворен до 10 јуни

А1он

„Уметнички дневници“ нов проект на Националната галерија

Ана Ололовска

Ликовно-креативен предизвик за заштитата на планетата од отпадните батерии

Ана Ололовска

Македонскиот уметник Златко Крстевски твори и учествува на изложби поврзани со пандемијата

А1он