Прилеп ги отвори вратите на музеите цела ноќ

Од:

Прилеп вечерва од 18 часот ги отвори вратите на шесте музеи, галерии и спомен-куќи за бесплатно да ги рагледуваат и да уживаат посетителите во рамките на Европската ноќ на Музеите.

Од 18 часот вечерва па до 6 часот изутрината посетителите во Прилеп бесплатно ќе може да ги разгледуваат и да живаат во културното, историското и археолошкото богатство од Прилепските простори, сочувано низ вековите и децениите.

Вечерва во чест на Меѓународниот ден на музеите, 18 мај, се отворени вратите на: Археолошката музејска поставка во рамките на прилепскиот Завод и музеј, Лапидариумот кој официјално отворање ќе има во вторник, 21 мај, потоа Меморијалниот музеј „11 Октомври“, спомен-куќата на Кузман Јосифоски Питу , Галеријата на икони и Музејот на тутун.

Според Благоја Атанасоски, директор на прилепскиот Завод и музеј отворените поставки во Прилеп потврдуваат сокакво културно и историско богатство располага градот, особено што пред очите на јавноста е најновата поставка на архелошки артефакти на Лапидариумот.

-Ги отворивме изложбените поставки за сите посетители. Имаме што да им понудиме на сите посетители. Со Лапидариумот што ќе биде и официјано отворен, Досега не била отворена таква поставка, Тоа е излоѓба на 60 ина артефакти од сите ахеолошки локалитети во Прилепско. Тоа е едиствена изложбена поставка и доаѓа во пресрет на прославата на 65 –годишнината од постоењето на прилепскиот музеј која е догодина, рече Атанасоски.

За прилепскиот градоначалник Илија Јованоски Прилеп има со што да се пофали, нагласувајќи го неизмерното културно богатство.

– И оваа година, Заводот и музеј Прилеп се вклучи во одбележувањето на прославата „Европските ноќи на музеите“ како интернационален ден кој го прославуваме. Прилеп има со што да се пофали и со што да слави. Поседува огромно културно наследство, трација со што сите треба да се гордееме. Шесте поставки и музеите што ги имаме заслужуваат внимание и секој поединечно раскажува приказна за нашиот град, како град на тутунот, на културата, град-херој. Сето тоа заслужува да го видат вечерва сите наши граѓани, рече Јованоски.

Посетителите ќе може дауживаат во отворените поставки до 6 часот изутрината.

Би можело да ве интересира

Музејските објекти во Кавадарци отворени и во ноќните часови по повод Светскиот ден и Европската ноќ на музеите

Ана Ололовска

Што може да видите и да доживеете во новиот шпионски музеј во Вашингтон?

Татјана Ташкова

Музејот на традиционална тиквешка храна имал 15 000 посетители во шест години постоење

Ана Ололовска

Музеите имале 427.493 посетители минатата година

Ана Ололовска

Изложбата на Леонардо да Винчи во Лувр достапна само со претходна резервација

Во Шведска основан Музеј на историјата на жената

Ана Ололовска