Претставување на романот „Излегов“ на отец Пимен на Европската ноќ на литературата во Софија

Од:

Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија денеска ќе се приклучи на деветтото издание на Европската ноќ на литературата во бугарската престолнина.

dobivaj vesti na viber

На настанот, кој ќе трае од 18 до 21.30 часот, македонскиот КИЦ во Софија во читателското гнездо MOVE.bg (ул. „Сердика“ 20, сп. 1, „Црвена сала“) ќе го претстави романот „Излегов“ на отец Пимен, кој оваа година беше преведен на бугарски јазик.

Делови од книгата ќе читаат актерите Ѓорги Георгиев – Антика и Игор Дамјанов, а на присутната публика ќе и се обрати и авторот на книгата.

Европската ноќ на литературата секоја година се организира од различните културни институти и амбасади на различни локации во центарот на Софија. Публиката ги посетува тие читателски места (гнезда) каде што на секои 30 минути се повторува читањето на дел од избрана книга.

Би можело да ве интересира

Објавен романот „Пирамидите на денот“ од литванската авторка Даина Ополскаите

Ана Ололовска

Излезе од печат романот „Столб што пее“ од Томислав Османли

Ана Ололовска

Современиот класик „Сто години самотија“ од Габриел Гарсија Маркес излезе од печат во издание на „Арс Ламина“

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Среќен мртовец“ од Марјан Анѓеловски

Ана Ололовска

Пеца Поповиќ промовира три книги во Скопје

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Приказни за деца и животни“ од Тихомир Јанчовски

Ана Ололовска