Претставата „Меѓусвет“ на Рисимкин за одбележување на 10-годишниот јубилеј на Скопје танцов театар

Од:

Со претставата „Меѓусвет“, вечерва, со почеток во 21 часот, во рамките на годинешното издание на Танц Фест Скопје, ќе биде одбележан 10-годишниот јубилеј на Скопје танцов театар, со кој и официјално започна со работа првата современа танцова компанија кај нас.

dobivaj vesti na viber

Кореографијата и режијата се на Рисима Рисимкин, музиката е на Тони Китановски, костимите на Благој Мицевски, а дизајнот на сцена на Матеа Мијановиќ.

Како што информираат од Танц Фест Скопје, живописната приказна која „Меѓусвет“ ја раскажува е инспирирана од вонвременската поезија на Блаже Конески и песната „Убавите жени“, а во фокусот ја става жената, нејзината улога во општеството и пренесува порака за битисувањето во патријархатот.

Моќната порака на сцена ќе ја пренесат танчерите Адријана Данчевска, Анастасија Данчевска, Дејан Битровски, Бобан Русески, Исидора Краљевска и Ивана Балабанова.

Веднаш потоа, во 22 часот, публиката ќе има прилика да ужива во премиерата на „Ѓаволска дупка“ во кореографија на Дејан Битровски и музика на Виктор Филиповски и Тони Китановски, а во изведба на Анастасија Данчевска, Адријана Данчевска, Бобан Русески и Исидора Краљевска.

„Ѓаволска дупка“ е ментално загризување, кое допира и душевно и емотивно. Зад дизајнот на постерот за претставата се потпишува Елена Узуновски.

За крај на вечерта, во 22 и 30, ќе биде претставен танцовиот филм на кореографката Адријана Данчевска, „Дома“, кој премиерно беше претставен на минатогодишното издание на фестивалот. „Последен пресек, консензусна реалност“ – „Дома“ е на музика на Волфганг Амадеус Моцарт, Виктор Филиповски, Fierce и Бојан Филиповски, камера на Марко Марјановиќ и Тео Ангеловски и пост продукција на Адријана Данчевска, Тео Ангеловски и Ивана Мојсовска.

Во своето 10-годишно постоење, Скопје танцовиот театар успеа да оформи извонреден танчерски кадар, во соработка со Скопје танцовата академија, а од 2017 година во соработка и со Универзитетот Гоце Делчев, каде што се префрли оваа програма за едукација на современи танчери и каде на високо професионално ниво обучува нови кадри во моментов.

Компанијата во континуитет, во изминатите 10 години активно работи на создавање, промоција и презентација на современата танцова уметност кај нас, како и нејзин пласман на светската танцова сцена. Работата на овој театар промовира нова естетика кај нас и се бави со истражување и продукција во областа на современиот танц.

Скопје танцовиот театар има остварено повеќе целовечерни продукции зад себе, како: „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“; „Идентитети“; „Дома“, „Луцидниот Јос“, „Меѓусвет“; „Орландо“; „Човек во ходникот“;„ХОТ“; „Потрага“, серијата претстави под име „ИМПУЛС“, потоа „О!(тело), „СМС (сите мои слики), „Блесок“; „Патот“, „Кожа“, „Нулта точка“, „Д.О.Л.“, „Егзистирање“, како и повеќе кратки кореографии. Во неговиот репертоар, покрај делата на Рисима Рисимкин, се изведуваат дела на кореографите Џенис Бренар и Шон Скантелбјури од Њујорк, САД, Џоан ван Дер Маст, Нил Вердрун и Тим Персент од Холандија, Катцура Кан од Јапонија, Антон Рудаков од Германија, Антонело Тудиско од Италија, Јотам Пелед од Израел, Шимон Кубан од Република Чешка и други.

Во 2021 година Скопје танцовиот театар, како круна на своето десетгодишно постоење, има покана да гостува во Националниот театар Шајо во Париз, Франција, еден од најдобрите и најпрестижните светски театри за современ танц, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

„Импулс“ – претстава на студентите од прва и втора година на Катедрата за современ танц при УГД

Ана Ололовска

Започнуваат со работа програмите од втор циклус студии на Катедрата за современ танц при УГД

Ана Ололовска

Премиерна изведба на „Парадоксот на Диоген“ во МКЦ

Ана Ололовска

Почнува седмото издание на „Битрикс танцова лига“

Скопје танцовиот театар ја отвора сезоната со танцов перформанс и филм

Ана Ололовска

Две сребра за македонската делегација на шампионатот во танц како спорт на Специјалната олимпијада во Грац

Ана Ололовска