Претставата „Луди за љубов“ најдобра на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“

Од:

Со доделувањето на наградите на пригодната церемонија, синоќа во Гостивар заврши петтото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“.

Жирито на фестивалот, признанието за најдобра претстава го додели на Народниот театар-Битола за „Луди за љубов“. За најдобра актер е прогласен Фисник Зеќири за улогата во „Задоволствата на брачниот грев“ на Албански театар-Скопје, а за најдобра актерка Луиза Џувани за остварувањето во претставата „Умре од смеење“ на театарот од Корча. Наградата за најдобар режисер ја понесе Ќендрим Ријани за претставата „11 разбеснети“ на Гостиварски театар.

Годинава во големата сала Центарот за култура АСНОМ од 2 октомври во шест последователни вечери беа изведени претставите на театарските ансамбли: Народниот театар Битола, Албанскиот театар – Скопје, Државниот театар од Истанбул, театарот „Андон Жаку Чајупи од Корча (Албанија) и театарот „Авдуш Хасани“ од Подујево (Косово) и на Гостиварски театар.

Годинешното петто издание на фестивалот се одвиваше според пропишаните ковид-протоколи, а во публиката беа само лица кои имаат сертификат за вакцина.

Би можело да ве интересира

Битолскиот театар гостува на регионален Фестивал на современ театар во Суботица

Ана Ололовска

Откажана претставата „Нема да биде крај на светот“

Ана Ололовска

Театарот „Сенки и облаци” настапи пред публиката во Москва

Ана Ололовска

Јубилејна 50. изведба на „Кец на десетка“ во Македонскиот народен театар

Ана Ололовска

Битолскиот Народен театар одбележува 77 години од формирањето

Ана Ололовска

Премиера на претставата „Колку убав погреб“ во Штип

Ана Ололовска