Премиера на краткиот игран филм „СК2020“

Од:

Вечерва во 20.00 часот во киното „Фросина“ ќе се одржи премиерата на краткиот игран филм „СК2020“ (работен наслов „Здив“) во сценарио и режија на Радован Петровиќ.

Филмот ја третира темата на загадувањето и дилемата на едно македонско семејство дали да ја напушти државата.

Филмот се снимаше оваа зима на локации во Скопје.

Гланите улоги ги толкуваат Верица Недеска-Трајкова, Зоран Љутков, Анастасија Аневска, Торијан Азгоур и Катерина Коцевска.

Директор на фотографија е Андреј Лембанов, костимограф Жаклина Крстевска, сценограф Симо Бранов, шминка Ирена Сенокозлиоска, дизајн на звук Ристо Алчинов, а монтажер Радован Петровиќ.

Продуценти се Роберт Насков и Сања Тодоровска-Арсова. Тонската постпродукција се одвиваше во Аудиохаус, а видео постродукцијата во Фх3х. Филмот е во продукција на „Кино око“, финансиран од Агенцијата за филм на Македонија.

Би можело да ве интересира

Фатих Акин во Битола: Не го сакам холивудскиот стил на претставување на сериските убијци како секси и интелигентни

Татјана Ташкова

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки”

Васко Маглешов

Во Битола вечерва почнува Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“

Почна снимањето на филмот „Сирена во Париз“

Ана Ололовска

Филмот „Петрунија“ доби награда за режија на фестивал во Минхен

Ана Ололовска

„Господ постои името ѝ е Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“ на Европскиот парламент

Ана Ололовска