Премиера на краткиот игран филм „Шумарот“

Од:

Во Кинотеката на Македонија вечер премиерно ќе биде прикажан краткиот игран филм „Шумарот“ во режија на Изер Алиу, во продукција на „Веда филмс“ од Скопје и Норвешката филмска школа од Лилехамер.

„Шумарот“ (To Guard A Mоuntain) е 25-минутна семејна драма која го тематизира односот татко – син. Улогите во филмот ги толкуваат 11-годишниот Бесим Муртезани, шестгодишниот Алтин Аџани и актерот Бурхам Амити во улога на таткото.

Филмот, кој е поддржан од Филмскиот фонд на Македонија, ја доби наградата АМАНДА и е прогласен за најдобар краток филм на Интернационалниот фимски фестивал во Берген, Норвешка.

Би можело да ве интересира

Филмот „Наполеон“ конечно ќе ја види светлината на денот

Предраг Петровиќ

Подгответе се за празниците: Список на нови божиќни филмови

Предраг Петровиќ

Режисери и продуценти бараат да не се крати буџетот за филм – упатија писмо до Министерството за култура

А1он

„Бизнисот на задоволството“ во друштво на Оскаровци

Пол Мескал глуми во филм кој ќе се снима повеќе од 20 години

Горан Наумовски

Интернационална премиера на филмот „Досие Иднина“ на филмскиот фестивал во Нанси