Премиера на краткиот филм „Вистината за Бади“

Од:

Краткиот средношколски игран филм „Вистината за Бади“ денеска ќе има онлајн премиера, со почеток во 18 часот на официјалната ФБ фан страна на Центар Мултус. https://www.facebook.com/MultusCentar

Филмот е во продукција на Центар за едукација, култура и активизам Мултус од Гевгелија и ученици од СОУ „Јосиф Јосифовски“ Гевгелија и е работен како дел од проектот „Сите вистини на вестa“.

– Филмот го работевме со голем ентузијазам од вклучените средношколци. Оваа активност беше вметната во проектот со две цели – да се прикаже потенцијалната штета на медиумските манипулации и да се даде шанса на гевгелиските средношколци да се вклучат во ваков предизвик и да создадат филм. Се надеваме дека некој од нив ќе остане со овој интерес и дека ќе го одбере токму овој правец за своја кариера, изјавија од Центар Мултус.

Проектот „Сите вистини на веста“ е дел од проектот Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк, спроведуван од Фондација Метаморфозис и Еуротинк – Центар за европски стратегии.

Би можело да ве интересира

Почина познатиот британски режисер Алан Паркер

А1он

Светска премиера на краткометражниот филм „Вера“ на Балкан филм фестивал во Измир

Ана Ололовска

Се снима филм за Тома Здравковиќ

Ана Ололовска

Во паркот на МКЦ бесплатна проекција на филмот „Секој знае“

А1он

Трето издание на „Beach Film Festival 2020“ во Охрид

Ана Ололовска

Откажан Филмскиот фестивал во Пула

Ана Ололовска