„Празник на липите” за славење на поетското творештво

Од:

Во Друштвото на писатели на Македонија денеска ќе се одржи традиционалната меѓународна поетска манифестација „Празник на липите“, посветена на славењето на поетското творештво на домашните и странските поети.

Годинашни добитници на престижното признание „Книжевeн жезол“ се Радован П. Цветковски и албанскиот поет Ариан Лека.

На свеченоста за творештвото на Цветковски ќе говори Милица Димитријовска-Радевска, а за Лека реч ќе одржи академик Луан Старова.

Како што соопшти ДПМ, манифестацијата потоа ќе продолжи на платото пред црквата Св. Спас (Пивница „Стар град“) со поетско читање на 30-ина поети.

Би можело да ве интересира

„Бел“, „Ежето Снеже“, „Брзоплетковска 63 и случајот со смрдливите чорапи“ и „Ѕвезда Мрак и суштествата од Страшкоград“ – наградени на „Литера“ 2020

Ана Ололовска

Објавен романот „Суво мастило“ од Владимир Илиевски

Ана Ололовска

Три дена европска и македонска литература во Кинотека

Ана Ололовска

Промоција на „Крсте Петков Мисирков – македонскиот меѓник“ од Свето Стаменов

Ана Ололовска

Дебата „Како децата се запознаваат со предизвиците на животот преку литературата“

Ана Ололовска

Нова е-книга со драмски текстови на Миа Ефремова

Ана Ололовска