„Празнични денови и ноќи“ викендов во ЦК „Кочо Рацин“ Кичево

Од:

Во рамките на манифестацијата „Празнични денови и ноќи“ организирана од здруженијата „КУЛТ“ и „ОПУС АРТ“ и во соработка со здруженијата „Фортеса“, „Албанска жена“, „Консонанца“ и Центарот за култура „Кочо Рацин“ Кичево, ќе се реализираат повеќе културни настани.

-На 9 октомври ќе се одржи детскиот фестивал „Наш ден“, кој се планира да се одржи во големата сала од Центарот за култура „Кочо Рацин“ со почеток во 17 часот и на кој ќе настапат повеќе млади таленти, истакна директорот на центарот Мазлам Османи и посочи дека на 10 октомври ќе биде прикажан документарецот „Кичевска свадба“ со почеток во 14 часот. Потоа од 15 часот ќе следи културниот настан „Жена албанка“, што ќе го сочинуваат коцерт, народни носии и традиционална храна.

Во 19 часот премиерно ќе биде претставена самостојната изложба на Валмир Азири „Трагите на татковината“, а од 20 часот ќе започне соло концертот на Шкелзен Бафтијари.

Завршницата на оваа манифестација ќе биде збогатена со проекција на филмот „Една приказна од Приштина“, чиј почеток е планиран за 20,30 часот.

Би можело да ве интересира

Во Инстиутот за духовно и културно наследство на Албанците од денеска започнуваат активностите за одбележување на „Денови на албанската азбука“

Ана Ололовска

Илбер Села и Фејзи Бојко добитници на државната награда „22 Ноември“

Ана Ололовска

Рокот за пријавување на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата продолжен до 11 ноември

Ана Ололовска

Делегација на Националната галерија на Македонија во посета на бугарското МНР

А1он

Недела на италијанскиот јазик – се одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери

Ана Ололовска

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он