Празнична ликовна изложба „Магијата на Монмартр“ во Битола

Од:

Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ – Битола продолжува со организаирањето на традиционалната ликовна изложба посветена на Денот на независноста 8 Септември.

Годинава изложбата е поставена пред галеријата на студиото, во Старата битолска чаршија и ќе биде отворена секој ден од 12 до 15 часот.

-Традицијата не прекинува, само условите се менуваат и затоа годинава одлучивме традиционалната осмосептемвриска изложба да ја организираме на отворено, со цел доследно да се почитуваат здравствените мерки за заштита од КОВИД-19. Изборот на ликовни дела чии автори се деца од повеќе држави во светот го направивме со селекција на творби од кои извираат многу празнични пораки, информираа од Детско ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ – Битола.

Би можело да ве интересира

Нова провокација во клучен момент – Бугарското МНР за реакциите во земјава за децата од „Мал битолски Монмартр“

Катерина Ѓуровски

Деца од Битола на средба со Радев без дозвола од родителите: Злоупотреба за политички цели, тврдат од Меѓаши

Орце Костов

Завршува детската ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

Ана Ололовска

Костадиновска-Стојчевска: „Мал битолски Монмартр“ е македонски културен бренд и промотор на нашиот космополитски дух

Ана Ололовска

Ново издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

Ана Ололовска

Отворена меѓународната ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“