Познатиот режисер Егон Савин започна со работа во Театар Комедија

Од:

Режисерот Егон Савин, по 20 години, повторно работи во нашата држава – овој пат во Театар Комедија. На сцената на Театар Комедија веќе се во тек пробите за претставата „Човек, ѕвер и доблест“ по текстот на Л. Пирандело, а под палката на бардот на режијата – Егон Савин.

За костимите е задолжена Елена Дончева, а сценографијата е на Весна Поповиќ.

Премиерата е закажана на 23 декември. Во оваа последна премиера за годинава играат: Атанас Атанасовски, Сашка Димитровска, Сашо Ристовски, Жарко Димоски, Тони Денковски, Ева Скендеровска, Жаклина Петровска и Жаклина Стевковска.

Билетите за претпремиерата, премиерата и за првата реприза се пуштени во продажба.

Би можело да ве интересира

„Злосторникот“ на Даниел Петровски во рамки на фестивалот „Garavde Muja“

Ана Ололовска

Репертоарот на кумановскиот театар ќе се подготвува на дневно ниво

Ана Ололовска

Македонија домаќин на 17 издание на Ромскиот театарски фестивал „Garavde Muja“

Ана Ололовска

„Човек, sвер и доблест“ најдобра претстава на Денови на комедијата

Ана Ололовска

„Последната ноќ“, прва театарска претстава во Битола по ковид-паузата

Ана Ололовска

Награда за животно дело „Анче Џамбазова“ за Ѓокица Лукаревски

Ана Ололовска