Потпишан меморандум за соработка меѓу штипскиот и вараждинскиот театар

Од:

Директорот на Центарот за култура „Ацо Шопов“-Штип, Горан Трајков денеска потпиша меморандум со хрватскиот театар од Вараждин, со којшто двете институции ќе можат да соработуваат, но и да имаат гостувања со претстави, изложби, концерти.

-Ова значи продлабочување на нашата соработка, а произлезе од меморандумот кој го потпишавме со Здружението „Либертас“ од Штип преку претставникот Долорес. Имаме чест да правиме размена, особено во делот на режисери, актери, потоа да имаме некои музички дела да се разменуваат меѓу овие две институции, вели Трајков.

Стојан Матавуљ првенец на варажидинскиот театар вели дека соработката меѓу двете институции веќе трае цели 12 години.

-Храватскиот народен театар во Вараждин веќе соработува со штипскиот, а со потпишувањето на меморандумот се надевам дека оваа наша соработка, пријателство уште повеќе ќе се продлабочи, а ќе ја збогати и културата, вели Матавуљ.

Трајков на денешната прес-конференција го најави и фестивалот „Малиот Принц“, кој почнува од наредната недела, а ќе има детски претстави од Театарот за млади и деца од Скопје, потоа од театарот во Куманово и театар „Провокација“.

Би можело да ве интересира

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

70 санкции за брзо возење на територија на СВР Штип

А1он

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Апелацискиот суд во Штип ја зголеми казната на возачот кој ја прегази Верица Белчовска

А1он

Милевски со порака до општините да користат „Северна“

А1он

Штипските советници од ВМРО-ДПМНЕ ќе го чекаат заклучокот од инспекцискиот надзор

Ана Ололовска