„Последната ноќ“, прва театарска претстава во Битола по ковид-паузата

Од:

НУ Народен театар-Битола по остранувањето на забраната за претстави донесена заради заштита од корона на актерите и публиката, утревечер на матичната сцена ќе ја изведе претставата „Последната ноќ“ од Ингмар Вилквист во режија на Андреј Цветановски.

Од битолскиот театар инфирмираат дека претставата ќе се прикаже во рамки на Интернационалниот Фестивал на класична музика „Интерфест“, а воедно со оваа дуо-драма, ќе биде означен почеток на театарските претстави коиво иднина ќе се играат исклучиво со здравствен протокол.

Во „Последната ноќ“ настапуваат Соња Михајлова и Марјан Ѓоргиевски презентирајќи една фамилијарна приказна, фантастично напишана која зборува за историјата на човештвото во кое се случуваат големи потреси во надворешниот свет, а со тоа и во нивниот изолиран внатрешен свет.

„Последната ноќ“ е психолошка драма која ги напаѓа сите сетила и емоции. Нешто што ги разрушува и уништува сите оние работи што семејството ги гради. Приказна која зборува за поинакво семејство, понижувано смејство кое успева до таа ноќ да го одржи својот мал, но значаен свет, најавуваат од битолскиот Народен театар.

Би можело да ве интересира

„Атеље 212“ на МОТ: „Лоунли планет“ е театарски пркос на пандемијата

Ана Василевска

Премиера на претставата за бебиња „Облак во мала кутија“ во Театарот за деца и младинци

Ана Ололовска

За идната година планирана реконструкција на кумановскиот театар

Жарко Настоски

Во Прилепскиот театар премиера на претставата „Каменот“

Ана Ололовска

Нов театарски проект на Центарот за култура Крива Паланка

Ана Ололовска

Театарот за деца и младинци со нова премиера – „Што е силеџија“

Ана Ололовска