Почнува вториот џез викенд во Прилеп

Од:

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ од денеска до 31 август ќе се одржи вториот „Прилеп џез викенд“.

Фестивалот го презентира музичкото творештво во светот на џезот пред прилепската публика со основна идеја за поинаков урбан Прилеп и заложби за следење на вистинските светски културни вредности. Манифестацијата ќе биде отворена со Кабадајас и Тао Трио.

Џез викендот е во организација на локалната самоуправа, а е дел од циклусот насловен „Сезонски фестивал“.

Би можело да ве интересира

Со концерт на Владимир Четкар, во Битола завршува фестивалот „Музика од светот“

Ана Ололовска

Фестивал „Оро брз граници“: Виртуелна игра и дружба на деца од осум држави

Ана Ололовска

Програмата на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово редизајнирана согласно новите протоколи

Ана Ололовска

Охридски староградски средби по 32 пат

Ана Ололовска

Надминати проблемите во културата, платите ќе почнат да се исплаќаат

А1он

Владата има обезбедено пари за културните работници, плата нема поради раководителите на културните институции

Искра Манојлоска

Leave a Comment

seven − 1 =