Почнува тринаесеттото издание на „Анимакс Скопје Фест“

Од:

Тринаесеттото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови „Анимакс Скопје Фест“ ќе се одржи од 24-ти до 26-ти ноември во Кинотека. На него ќе бидат прикажани 39 куси анимирани филмови во официјалната програма и 8 анимирани филмови кои се наменети за детската публика.

dobivaj vesti na viber

Филмовите за официјална конкуренција се избрани од пријавениот рекорден број анимации, меѓу кои најголем број од: Франција, Англија, Германија, Шпанија, Русија, Кина, Бразил, Унгарија и други.

„Кога растев мојот татко во една прилика ми рече: „Не ми е целта да те научам да бидеш успешен и богат. Само сакам да бидеш добар човек.“ – Тогаш не ми беше сосема јасно што сака да ми каже, но денес знам. Без такви добри луѓе, 13-то издание на Анимакс, немаше да се случи. Трпеливо ја чекаме поддршката од Агенцијата за Филм на СРМ, а на Град Скопје и Кинотека на С. Македонија од срце им благодарам за поддршката на првиот фестивал за анимиран филм во Македонија, Анимакс Скопје Фест“, вели директорот на фестивалот, Кузман Кузмановски.

Оваа година жирито го сочинуваат: директорот на Кинотека, Владимир Ангелов, уметницата Сашка Андреевска и историчарот на уметност Горјан Гишев.

Голем број од филмовите кои ќе бидат прикажани на фестивалот се носители на престижни награди, победници на филмски фестивали од А категорија. Така што на отворањето, гледачите ќе имаат шанса да го погледаат актуелниот победник на фестивалот Анеси, вториот ден ќе започне со „Бришачот“- кој доби Оскар, а третата вечер е во знакот на „Црвениот Зајак“. Освен за светски признатите филмови, Анимакс Скопје Фест останува доследен и во процесот на детекција на нов уметнички квалитет, давајќи простор на млади и талентирани уметници да ја прикажат својата работа. Во тој контекст во детската програма ќе биде прикажан и филмот на младата авторка Миа Панова, „Маја Новак“. Исто така во рамки на пропратната програма на фестивалот Анимакс Скопје Фест ќе се случи промоција/перформанс на поетската книга „Вкрстувања“ од Ѓорги Тодороски.

Официјалната програма на фестивалот со прикажување на филмовите ќе почнува во 19.30 часот. Проекциите на филмови за деца ќе се одржат на 26-ти ноември (сабота) со почеток во 12 и 14 часот. Публиката ќе има можност да гласа за најдобриот анимиран филм за деца и да го одбере победникот. Влезот во Кинотека за сите проекции на Анимакс Скопје Фест е бесплатен.

Фестивалот „Анимакс Скопје Фест“ е во организација на продуцентската куќа Аурипигмент, во соработка со филмското училиште Тинтири-Минтири од Скопје, со поддршка од Град Скопје, и во соработка со Кинотека на Македонија.

Анимакс Скопје Фест е прв фестивал на анимиран филм во Македонија. Цел на фестивалот е подигање и градење на културата во поглед на изработка на анимирани филмови за возрасни и деца, кои презентираат различни аспекти од секојдневниот живот.

Би можело да ве интересира

Вечерва започнува 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

„Скејтањето не е за девојчиња“ на Дина Дума со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Специјална награда за „Сестра“ на Дина Дума на престижниот фестивал во Карлови Вари

Јубилејно 10. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Тетово

А1он

Редакцискиот колегиум на „Кахие ди синема“ си поднесе оставка

А1он

(ВИДЕО) Актерот Феникс Хоакин: „Филмската индустрија е систематски расизам“

А1он