Почнува меѓународниот танц-натпревар Dance OFF

Од:

Скопје е подготвено за еден од најзабавните и најинтересни настани во светот на танцот кој ќе се одржи оваа година. Студијата Eat the beat и Break a leg в петок, сабота и в недела во „А1-арената“ СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го организираат меѓународниот танц-натпревар Dance OFF. Веќе има пријавено над 2.700 учесници од 17 држави, кои ќе се натпреваруваат в сабота и в недела.

„Танцот е во нашата крв. Тој е од огромно значење затоа што претставува темел врз кој може да се изразуваме емоционално со движење и ритам. Пример за тоа се над 2.700 пријавени натпреварувачи од 17 држави, како Бугарија, Грција, Кипар, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Данска, Русија, Полска, Словачка, Италија, Словенија, Романија, Украина и други. Како организатори се погриживме тоа нивно изразување да не биде ограничено од ништо. Имаме одлична бина, прекрасен простор и осветлување и феноменална организација, која знаеме дека дополнително ќе ги мотивира учесниците, и тие од странство и домашните“, вели Трајче Петковски од скопското студио Break a leg. Петковски додава дека ги поканува сите што сакаат подобро да се запознаат со танцот и да навиваат за своите омилени, особено за македонските учесници, да дојдат в сабота и в недела од 9 до 21.30 часот.

„Овој меѓународен натпревар го правиме 4. година по ред и имаме четирипати повеќе енергија од порано. Секој што ќе дојде в сабота и в недела ќе може да гледа феноменални настапи од хип-хоп до латино и балет. Самиот настан е поддржан и во склоп на настаните на Светската танцова федерација (ИДО) и затоа е многу интересен. Имаме натпреварувачи од најмали до возрасни, од 4 години до 34 години. Најискрено се надеваме дека Dance OFF повторно, исто како изминатите 3 години, ќе поттикне многу луѓе да се впуштат во светот на танцот. Тој носи многу придобивки, како на здравствен и развоен план така и на друштвен, особено кај децата. Ние го гледаме тоа секој ден“, порачува Илија Карадакоски од Eat the beat. Тој изразува искрена надеж дека оваа година ќе биде уште еден пример за наредната создавајќи предизвик кој со сигурност ќе го надминат.

Би можело да ве интересира

Шеснаесеттиот „Танц фест“ ќе се одржува наесен во фази

Ана Ололовска

Распоред на онлајн-претстави на Скопје танцов театар до петок

Ана Ололовска

Скопје танцовиот театар бесплатно ќе емитува претстави во сопствена продукција на својот Јутјуб канал

Ана Ололовска

Скопје танцов театар од понеделник ќе емитува претстави од сопствена продукција на својот Јутјуб канал

Ана Ололовска

„Арт балет“ од Скопје освои седум златни медали на Европското првенство по танц во Москва

Ана Ололовска

Отворен повик за млади уметници на „Инкубатор“ програмата за култура

Ана Ололовска