Почнува фестивалот „Етно приказна 2020“

Од:

Почнува тридневниот фестивал и натпревар на класични и народни инструменти „Етно приказна“, соопштија денеска од ДКЦ Карпош.

– Преку магијата на звукот на кавалот, тамбурата, тапанот, кларинетот, гајдата, хармониката денеска во 17:30 часот започнува нашата „Етно приказна“. Со нашата приказна која трае три дена, ја продолжуваме традицијата која како аманет е оставена од нашите предци за идните наши поколенија, наведуваат во соопштение.

Оттаму посочуваат дека во услови на пандемија ќе се придржуваат до заштитните мерки, и ги очекуваат посетителите со посебни протоколи да учествуваат на ревијалната вечер.

Би можело да ве интересира

Спектакуларен концерт на „Танец“ на плоштадот во Струмица

Ана Ололовска

Концерт на „Танец“ во Филхармонија

Ана Ололовска

Музички омаж во чест на доајените на делчевската староградска музика

Ана Ололовска

Се одржа годишен концерт на КУЗ „Карпош” Крива Паланка

Ана Ололовска

Спуштена завесата на Меѓународниот фолклорен фестивал „Др.Владимир Полежиноски“ во Кичево

Ана Ололовска

Трета манифестација „Фолклорни игри под Шара“

Ана Ололовска