Почнува фестивалот „Албански театар во Македонија“

Од:

Во Дебар денеска почнува 19-то издание на фестивалот „Албански театар во Македонија“, кој наместо во Центарот за култура како досега, поради пандемијата со Ковид-19 ќе се одржи на отворено, во дворот на основното општинско училиште „Саит Најдени“.

На фестивалот ќе учествуваат три театарски куќи од Тирана и една од Фиер, Албанија, една од Приштина, Косово, како и по една од Тетово и од Скопје.

Фестивалот ќе трае шест дена, а го отвора Театарската продукција ДВШ од Тирана со претставата „Не зборувам, не гледам, не слушам“, во режија на Донард и Дрини Хасани.

-Чувството на задоволство е огромно што ја продолжуваме традицијата на одржување на фестивалот, бидејќи поради паднемијата беше доведено во прашање неговото одржување. Имаме квалитетни театарски куќи и претстави, кои се надевам ќе и се допаднат на дебарската публика, која и тоа како знае да оцени што е добра претстава. Годинава имаме голема, како никогаш досега подршка од локалната власт и градоначалникот Хекуран Дука, за што сме многу благодарни, изјави Илбер Нуредини, директор на фестивалот.

Фестивалот ќе биде затворен на 29 септември со претставата „Бела жалост“ во режија на Милто Кутали, а во изведба на театарот „Булис“ од албанскиот град Фиер. Потоа ќе следува доделувањето на наградите за најдобра претстава, режија, актер и актерка.

Одржувањето на фестивалот како и изминатите изданија и овој пат финаниски е подржано од Министертвото за култура, од локалната власт, како и неколку компании.

Би можело да ве интересира

Kонкурс за aктерската награда за животно дело „Петре Прличко“

Ана Ололовска

Премиера на „Тетовирани души“ во Струмичкиот театар

Ана Ололовска

Дигитално предавање на Ондреј Свобода – драматург, театролог, архивист

Ана Ололовска

„Злосторникот“ на Даниел Петровски во рамки на фестивалот „Garavde Muja“

Ана Ололовска

Репертоарот на кумановскиот театар ќе се подготвува на дневно ниво

Ана Ололовска

Македонија домаќин на 17 издание на Ромскиот театарски фестивал „Garavde Muja“

Ана Ололовска