Почнува 61. Балкански фестивал на народни песни и игри

Од:

Со целовечерен концерт на ансамблот „Танец“ вечер во Охрид почнува 61. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри во организација на центарот за култура „Григор Прличев“.

dobivaj vesti na viber

Традиционално пред почетокот на концертот, учесниците на меѓународната фолклорна манифестација ќе продефилираат низ охридската чаршија.

На сцената на Долни Сарај, до 11 овој месец, љубителите на фолклорот ќе имаат можност да погледнат настапи на ансамбли и културно-уметнички друштва од државата, но и од Албанија, Србија, Словачка, Босна и Херцеговина.

Најстарата фолклорна манифестација на Балканот, се одржува под покровителство на Собранието на Република Северна Македонија, а ќе ја отвори потпретседателот, Горан Мисовски.

Би можело да ве интересира

Традиционален новогодишен концерт на „Танец“

Ана Ололовска

Ансамблот „Танец“ со традиционален новогодишен концерт и нова кореографија во МНТ

„Танец“ се прости од Џорлев: Сочувство до семејството и колегите со кои ја делеше сцената

Ландов

Ансамблот „Танец“ ќе добие нови простории, одлучи Владата на последната седница

Жарко Настоски

„Танец“ средствата од продадените билети ќе ги намени за најпогодените од коронавирусот

А1он

Ансамблот „Танец“ со новогодишен концерт ја завршува јубилејната година

Ана Ололовска