Почна снимањето на филмот „Синиот час“

Од:

„Синиот час” е насловен краткометражниот филм по сценарио и во режија на Ана Јакимска кој почна да се снима вчера, во продукција на „Кавал филм“ и со финансиска поддршка од Агенцијата за филм.

Филмот е приказна за девојка која доаѓа во главниот град од мало провинциско место со големи очекувања, надежи и соништа за иднината.

– И покрај тоа што успева да се избори за своето место и да се интегрира во урбаната средина, сепак одредени ситуации ќе ја соочат со животот и реалноста наспроти нејзините очекувања, соопшти продуцентската куќа „Кавал филм“.

Улогите во филмот ги толкуваат Наташа Петровиќ, Жаклина Стевковска, Дарко Набаков и Тамара Ристоска. Директор на фотографија е Дејан Димески, сценограф: Симо Бранов, костимограф:Жаклина Крстевска, композитор Тони Китановски, монтажер Горјан Атанасов, шминкер Жанета Димитриевска.

Продуцент на филмот e Роберт Јазаџиски од „Кавал филм“, а копродуценти се Дејан Крајчевски од „Круг филм“ и Павлина Проевска од „Филмс за нас“.

Би можело да ве интересира

Четвртото издание на Фестивалот на нов европски филм од 21 до 25 јули годинава во Охрид

Ана Ололовска

Македонската кинематографија на Канскиот фестивал, краткиот филм „Северен Пол“ премиерно на 16 јули

Ана Ололовска

„Еуримаж“ го поддржа новиот филм на Теона Митевска и уште една копродукција со С. Македонија

Ана Ололовска

„Кар синема“ во Неготино, Кавадарци и Демир Хисар

Ана Ололовска

Филмскиот фестивал во Сан Себастијан воведува родово неутрални награди

Ана Ололовска

Премиера на филмот „Сите против сите“ во чест на 30 години независност на Република Словенија

Ана Ололовска