Почна конзервацијата и реставрацијата на монументалниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“

Од:

Почна конзервацијата и реставрацијата на исклучителниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“. Конзерваторите од прилепскиот и од битолскиот Завод и музеј ја почнаа првата од фазите на заштитата и зачувувањето на ова ремек дело, едно од трите во земјава.

dobivaj vesti na viber

Според Оливера Макриевска, овластен конзерватор од Завод и музеј- Битола, направени се обемните истражувања и процени. Иконостасот не може да падне, во релативно добра состојба е, но што побрзо мора да се запре процесот на разјадување. Со инјектирање и заштита се почна од основата, првиот кат на иконостасот.

– Според истражувањата што ги направивме, ја анализиравме техниката и изработката на иконостасот и дел од иконите кои се негов составен дел и се вградени, како и претходните интервенции што се вршеле, дали контролирани или не. Конкретно, состојбата на конструкцијата на иконостасот, иако не можам да речам генерално, но е релативно добра. Не можам да речам дека е лоша, тогаш во опасност ќе биде Иконостасот. Но е во процес кој треба да се сопре. Треба да се зајакне стабилноста на конструкцијата, што е многу битно. Тоа е скелетот што го држи целиот велелепен Иконостас и ќе треба да има интервенции на резбаните делови, предната страна, и на иконите. Времето си го направило своето. Иконостасот, претежно е работен од оревово дрво, а користен е и бор, но само за одредени елементи во заднината, вели Макриевска.

Конзерваторите заклучиле дека и покрај тоа што во минатото е правена одредена дефумигација, сепак има оштетувања.

– Дрвото е подложно на влијанија, на габи, инсекти. Откриени се активни црвоточни, црвојадни отвори, иако не се во голема мерка, но се активни. Сето тоа, и интервенирањето некогаш со боја, треба да се отстрани, како втора, понатамошна фаза. Моментално сега работиме на површинско остранување, на чистење на Иконостасот. Во иднина препорачливо е да има чистење, стручно, барем двапати годишно. Започнавме со првиот кат на иконостасот. Ги работиме парапетните плочи со инјектирање, се врши дезинфекција, дезинсекција со специјални препарати и премачкување, исто така, на целокупната резба и се врши импрегнација во тие отвори. Се вршат интервенции и на вградените икони. Се отстранува нечистотијата, се вадат преслики. Бидејќи најизложен е долниот дел, на влага, црвојаднини, почнавме оттука. Ваквите значајни дела се како „хроничен пациент“ и постојано треба да се лекува за да се одржи за наредните 100-200 години, објаснува Макриевска.

Блаже Атанасоски, директор на прилепскиот Завод и музеј вели дека проектот е повеќегодишен, ќе трае барем четири години и ќе следува зајакнување на Иконостасот со додавање нови столбови.

-Драго ми е што го реставрираме и го конзервираме ова исклучително дело кое со години беше запоставено. овој Иконостас е еден од најпознатите. Од 18 век е, работен од мијачките мајстори кои изработиле три вакви исклучителни Иконостаси, заедно со оние во Бигорскиот манастир и во скопската црква „Свети Спас“. Овој во прилепската црква „Свето Благовештение е најголем, најмонументален. Работиме околу еден месец, на првата фаза, инјектирање на отворите од штетницитеи се конзервираат осликаните и изрезбарени делови. За оваа година, за првата фаза имаме одобрено средства од 280 000 денари, а се одобрени ( околу 300 000 денари) за наредната година за да продолжиме со двете фази. Овој проект ќе биде долгорочен. барем четири години. Опфатен е комплет конструктивниот дел. Во задниот дел ќе се зацврстуваат, ќе обноват носечките столбови на Иконостасот. ќе се постават нови, покрај базичните столбови. Така ќе се обнови и ќе се заштити Иконостасот кој би траел наредните 100-200 години, изјави Атанасоски.

Иконостасот, стар преку 180 години е еден од трите изработени од мијачките мајстори, по оние во Бигорскиот манастир и во скопската црква „Свети Спас“. Најмонументален е со димензии 16 на 7 метри.

Би можело да ве интересира

Прегазен малолетник во Прилеп, возачот избегал

Четворица осомничени за тепачка во прилепската болница

А1он

Во прилепско запленети над 25 кубици дрва без соодветна документација, следуваат кривични пријави

А1он

Татко и син осомничени за тешка телесна повреда со смртни последици

А1он

Исчезнато 10-годишно дете во Мариово

А1он

Богојављенски собир на светската хуманистичко – интелектуална елита на онлајн конференција во Охрид

Ана Ололовска