Почна доделувањето на наградите на Берлиналето

Од:

Филмот на белгискиот режисер Феликс ван Гронинген, посветен на драматичните односи во семејство на музичари, денеска ја освои награда во една од главните селекции на филмскиот фестивал во Берлин, соопшти ДПА.

Филмот The Broken Circle Breakdown беше овековечен со награда на  публиката во секцијата „Панорама“.

Режисерот Џошуа Опенхајмер ја освои награда за најдобар документарен филм во истата селекција за филмот „The Act of Killing“, што раскажува за убиствата на комунистите во Индонезија по воениот преврат од 1965 година.

Од гледачите на 63-ото издание на Берлинале било побарано да посочат свој омилен филм по 52-те кино проекции на филмови од 33 земји,
проектирани во секцијата „Панорама“, која ги прикажува новите филмови
на познатите режисери, дебитатнтските обиди и бранувачките нови откритија во киното.

Селекцијата на филмовите во „Панорама“ е поглед врз тенденциите во развојот на светското арт кино. Насловите во неа ги обединуваат спротивните артистички визии и комерцијални интереси.

Жирито на Берлинале вечерва ќе ги соопшти носителите на главните награди – сребрените и златни мечки, во главната програма на престижниот фестивал.

Би можело да ве интересира

„Врба“ на фестивалска турнеја во Европа и САД

Ана Ололовска

Филмот „Манаки – приказна во слики“ во кино „Одеон“ во Софија

Ана Ололовска

Спасовски: Владата ќе го плати патот за Атиџе и екипата на Оскарите

Предраг Петровиќ

Филмот „Малмкрог“ на Берлинале, краткиот „Налепница“ на фестивалот „Санденс“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Атиџе ги чека Оскарите: Многу сум радосна, мала држава ама му покажавме на цел свет дека можеме

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Атиџе ја запеа песната со која сака да настапи на Оскaрите

Кристијан Ландов

Leave a Comment

nine − 3 =