Почит и од млади и од стари колеги – Торта во драмски за 80 роденден на Коле Ангеловски

Од:

Доајенот на македонскиот театар и филм, уметник кои целиот свој живот го посвети на уметноста, Коле Ангеловски го прослави својот 80 роденден. И тоа не било како – туку во друштво на своите колеги и помладите, нови генерации но и повозрасните со кого работи целиот свој живот.

И тоа не било каде – туку таму каде што твори целиот свој живот. Изненадувањето колегите му го приредиле токму во драмскиот театар. Торта, свеќички и сите околу трпезата. Дел од фотографиите од прославата беа објавени токму на фејсбук профилот на Драмски театар.

Коле Ангеловски е македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер и сценарист, како и писател и раскажувач. Животниот и творечки опус на Коле Ангеловски е разновиден, динамичен и многу плоден. Ангеловски е режисер на повеќе драми, серии, документарци и филмови за македонските театарски куќи, телевизиски станици од кои најмногу за МРТВ. Тој е уште познат и како писател, драматург, публицист и културен работник.

Коле Ангеловски е роден на 14 март 1943 година

Ангеловски е еден од преживеаните сведоци на големиот Скопски земјотрес на од 1963 година. Како глумец првпат пред филмската камера застанал веднаш по земјотресот во детската драма “Диди и Дади” каде со децата глумци, брат му Владимир Ангеловски, Мите Грозданов и повозрасните Стево Спасовски и други ја толкувале една од главните улоги во таа детска серија.

Добитник е на многу награди како глумец, режисер, истакнат културен работник, драматург, преведувач и др. Ангеловски е добитник и на Највисоката Македонска награда во Културата “Наградата за животно дело 11. Октомври”.

 

Би можело да ве интересира

Почнаа подготовки за претставата „Бог на масакрот“ прва премиера на Тетовски Театар за 2023 година

Ана Ололовска

Гостување на Театар Куманово во Струмица со претставата „Секс и лаги“

Ана Ололовска

Овации за Биљана Драгиќевиќ-Пројковска во Народниот театар во Софија

Маја Вељковиќ-Пановска е нов в.д. директор на Драмски театар Скопје

Премиера на детската претстава „Новогодишен сон“ во Драмски театар Скопје

Ана Ололовска

Претставата „Народен непријател“ гостува во Црна Гора

Ана Ололовска