Почина поетот Милан Терзовски

Од:

На 89-годишна возраст денеска почина поетот Милан Терзовски, соопшти Друштвото на писателите на Македонија.

Терзовски е роден во 1930 година во Куманово, а во писателската асоцијација членувал од 1961 година.

Автор е на збирките поезија: „Чекори во себе“ (1961), „Омарнина“ (1968), „Балади за Козјак“ (1973), „Постапалки“ (1981), „Галичица“ (1985), „Црно распаќе на песната“ (1991), „Сончев часовник“ (2001), „Азбучна молитва“ (2010).

Посмртните останки ќе бидат изложени во капелата на градските гробишта „Бутел“ утре од 10.30 до 11.30 часот.

Би можело да ве интересира

„Град“ – ново поетско дело на Иван Џепароски

Ана Ололовска

Промоција на „Аптека“ – збирка поезија од Ивана Харикли

Ана Ололовска

Ристо Василевски и Веле Смилевски македонски учесници на Московскиот фестивал на словенските поезии

Ана Ололовска

ДПМ го распиша конкурсот за најдобра поетска книга

Ана Ололовска

Збирката „Идемо даље” од Авдулах Рамчиловиќ објавена во Скопје

Ана Ололовска

Наградата „Лирата на Орфеј” за поетот Владимир Мартиновски

Ана Ололовска