Почина писателот Василе Димески

Од:

На 75-годишна возраст вчера почина Василе Димески, поет, драмски писател, критичар, есеист, соопшти Друштвото на писателите на Македонија, каде што тој беше член од 2001 година.

Василе Димески е роден во 1946 година во Прилеп, каде што завршил средно образование, а Филозофски факултет, група Историја на југословенските книжевности завршил во Скопје. Паралелно со студиите работел прво како соработник, а потоа и како уредник на културната страница во весникот „Студентски збор“. Кога се вратил во Прилеп се вработил како професор по македонски јазик во електромашинскиот училиштен центар „Ристе Ристески-Ричко“, каде што го поминал поголемиот дел од работниот век.

Димески е автор на поетските книги: „Бакарни ѕвона“, „Изместена земја“, „Сеопшта песна“, „Тука запира сѐ“, „Аксиј сѐ уште тече“, „Градови паѓаат за тебе“, „Немаше град“, „Дрво што оди“, „Не е ноќ дури те памтам“, „Татко мој, татко мој“, „Прикрепи ми ја ракава мајко“, „Седмиот ден“, „Ноќва душава си ја изедов“.

Ги има објавено и драмските книги „Квадратура на кругот“, „Војводата од пусто турско“, „Условен рефлекс“, „Крвавиот ангел“ (со драмите „Страданијата за За-Зо Кулибан“, „Да, Госпоѓо Фирер“ и „Враќањето на За-Зо Кулибан“), како и книгата полемики „Мојата пресметка со нив“.

Добитник е на наградата „Державин“ за стихозбирката „Ноќва душава си ја изедов“ во 2017 година и на диплома „3 Ноември“ на Град Прилеп за достигнување во областа на литературата.

Би можело да ве интересира

Почина новинарот Никола Талевски

Почина Колин Пауел од компликации од коронавирусот

На 112 години, почина највозрасниот Французин

Загина Ларс Вилкс, шведскиот цртач познат по карикатурите на Мухамед

Почина поранешниот претседател на Црвениот крст, Илија Цветаноски

Катерина Павлова-Николовска

Трагедија во Шпанија: Загина 15-годишниот мотоциклист Вињалес

Катерина Павлова-Николовска