Почина нобеловецот Шејмас Хини, лауреат на Струшките вечери на поезијата во 2001

Од:

На 74 години денеска почина ирскиот поет, драмски писател, преведувач и нобеловец Шејмас Хини, кој во 2001 година го доби „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата.

Дирекцијата на фестивалот Струшки вечери на поезијата во соопштение истакна дека Хини преку неговото литературно дело  вечно ќе остане запаметен како еден најзначајните поети од втората половина на 20-тиот и почетокот на 21 век.

– Вечен ќе биде споменот  за овој великан на светското поетско творештво во  Струга и Македонија. Ќе продолжи да живее дрвото засадено од неговата рака, а засекогаш нераскинливо ќе биде неговото творештво кое преку Струшките вечери на поезијата им беше приопштено и на македонските читатели, соопшти фестивалот.

Шејмас Хини е роден во Мосбон,  Северна Ирска, во 1939 година. Добитник е на голем број меѓународни награди, меѓу кои и на Нобеловата за литература во 1995. Внимание привлекол уште со првата поетска збирка „Смртта на природословецот“ (1966). Автор е и на книгите: „Врата кон темнината“ (1969), „Презимување“ (1972), „Остров на ходочастија“ (1984), „Глогов фенер“ (1987), „Привиденија“ (1991).

Би можело да ве интересира

Церемонијата за доделување на Нобеловата награда во намалем обем

Ана Ололовска

Со концерт на Владимир Четкар, во Битола завршува фестивалот „Музика од светот“

Ана Ололовска

Фестивал „Оро брз граници“: Виртуелна игра и дружба на деца од осум држави

Ана Ололовска

Програмата на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово редизајнирана согласно новите протоколи

Ана Ололовска

Охридски староградски средби по 32 пат

Ана Ололовска

Трамп номиниран за Нобелова награда за мир

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × four =