Почина џезерот Чик Кореа, кој двапати настапи пред скопската публика

Од:

Џез-изведувачот Чик Кореа, кој инаку, е 23-кратен добитник на Греми наградата, почина од редок вид рак откриен неодамна, како што е објавено на неговата официјална Фејсбук страница.

Тој имаше 79 години. Кореа, кој скопската публика имаше можност да го гледа двапати, во рамките на Скопскиот џез фестивал, беше активен во неколку музички жанрови: џез, џез-фузија, авангарден џез, латино џез и прогресивен рок.

Чик Кореа починал во вторникот, на 9 февруари, а тажната вест е објавена синоќа.

Би можело да ве интересира

Започнува 6.издание на Џез фактори фестивалот во Битола

Ана Ололовска

Светски познатиот пијанист Дејан Илијиќ и стипендист на Беркли настапува вечерва на „Крај Вардарот Џез“

Ана Ололовска

Почнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

Ана Ололовска

Џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

Ана Ололовска

Во недела започнува Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес

Горан Наумовски

Концерт на Младинскиот оркестар при ЦК „Трајко Прокопиев“ во КИЦ на РСМ во Софија

Ана Ололовска