Почина данскиот карикатурист Курт Вестергард

Од:

Данскиот карикатурист Курт Вестергард почина на 86-годишна возраст. Тој животот го завршил мирно, по долго боледување, на 14 јули, во Копенхаген, соопшти вчера неговото семејство.

Вестергард стана познат на светско ниво во 2005 година, кога серија негови карикатури со исламскиот пророк Мухамед објавени во весникот „Јиландс-Постен“ ја предизвикаа најголемата криза на Данска во надворешен план по крајот на Втората светска војна. Четири месеци по објавувањето, тие станаа основа на протести во неколку муслимански земји. Некои од демонстрациите станаа и насилни.

Данските и норвешките амбасади беа нападнати и десетици луѓе загинаа.

Контроверзноста за стриповите доведе и до дипломатски несогласувања меѓу Данска и други земји. Настаните доведоа до дебата за границите на слободата на изразување и за верските прашања во земјата и пошироко.

На карикатурите, пророкот Мухамед носи турбан во облик на бомба.

Вестергард, наставник кој 1980-тите работел во конзервативниот дански весник, оттогаш мораше да биде придружуван од телохранители и постојана заштита. Во 2010 година тој за малку избегна напад од 28-годишен маж кој со секира влета во неговата куќа.

Би можело да ве интересира

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

А1он

На традиционален фестивал на Фарските Острови убиени околу 1.500 китови и делфини

А1он

Данска воведува задолжителна работа за мигрантите кои со години примаат социјална помош

А1он

Данска од 10 септември ги укинува сите ограничувања против Ковид-19

Ана Ололовска

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини, за полесно да патуваат

Жарко Настоски

Која е сопругата на Ериксен, чија реакција го трогна светот кога тој падна на теренот

Мери Јордановска