Почетокот на театарскиот фестивал „Ускана фест“ се одлага за 5 декември

Од:

Театарскиот фестивал „Ускана фест“, кој за прв пат годинава ќе се одржи во Центарот за култура во Кичево и на кој вечерва требаше да се одигра претставата подготвена од страна на Тетовски Театар се одложува за недела, 5 декември.

– Поради добро познатите причини по сообраќајката што се случи во Бугарија со голем жртви државјани на РСМ, одлучено е почетокот на фестивалот наместо вечерва да започне на 5-ти декември, недела. Како што беше најавено театарскиот фестивал „Ускана фест“ ќе го отвори Тетовски Театар со претстава „Страст и алчност“, рече режисерот и организатор на овој театарски фестивал Раим Рамадани.

Посочи дека не е исклучена можноста еден од театрите кој беше најавен во програмата да го откаже своето учество на театарскиот фестивал, а во тој термин можно е да се појави на сцената друга театарска група со друга претстава.

Остануваат на сила протоколите за заштита од Ковид 19 и ќе се применуваат за цело време на фестивалот.

Би можело да ве интересира

Бесими: Целосно обезбедени средства за реализација на автопатската делница од Коридорот 8, Букојчани – Кичево

А1он

Сите села во Кичевско добија струја, тешко проодни патиштата до осум села во општината

Ана Ололовска

Извршена контрола врз 36 автобуси што вршат превоз на патници во кичевско, кај четири констатирани недостатоци на опрема

А1он

Регистрирани два земјотреса во подрачјето на Кичево

Одложена премиерата на претставата „Ако останеш дома“ во Центарот за култура во Кичево

А1он

Најдена дрога кај велешанец во Кичево

А1он