Пет романи во најтесен избор за наградата „Роман на годината“

Од:

„Лето во кое те нема“ од Петар Андоновски („Или – или“), „Суво мастило“ од Владимир Илиевски („Македоника литера“), „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски („Антолог“), „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски („Антолог“) и „Куќа над брановите“ од Билјана С. Црвенковска („Чудна шума“) се петте романи што влегоа во најтесниот избор за наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности.

dobivaj vesti na viber

Жири-комисијата во состав: Оливера Николова (претседателка), Зоран Анчевски, Калина Малеска, Живко Гроздановски и Катерина Богоева (претставник на Фондацијата) ќе го соопшти лауреатот на годинашната награда „Роман на годината“, која се доделува под генерално покровителство на „Комерцијална банка“ АД; Скопје, следниот понеделник, на 15 март, на прес-конференцијата во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, информираат од Фондацијата „Славко Јаневски“.

Наградата „Роман на годината“ годинава се доделува по 22-ри пат и таа се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150 илјади денари.

Би можело да ве интересира

Четири романи во најтесниот избор за наградата „Роман на годината“

Ана Ололовска

Десет романи во конкуренција за наградата „Роман на годината“

Ана Ололовска

39 романи во конкуренција за наградата „Роман на годината“

Во конкуренција за наградата „Роман на годината“ 36 романи

Наум Локоски